Ξένες γλώσσες

IMG_E1298ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ

ευχόμαστε στους μαθητές μας  της Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης, που διδάσκονται Γερμανικά ως δεύτερη ξένη γλώσσα και συμμετέχουν, μετά από προτροπή και καθοδήγηση της καθηγήτριας των Γερμανικών του σχολείου μας, κας Σοφίας Γκιτέρσου, στο διαγωνισμό ζωγραφικής που διοργανώνει για πέμπτη συνεχή χρονιά η Πρεσβεία της Ομοσπονδιακής Δημοκρατίας της Γερμανίας στην Αθήνα, με χορηγό επικοινωνίας το «αθηνόραμα», για τη δημιουργία της ευχετήριας κάρτας της για τα Χριστούγεννα.

IMG_1282 IMG_1285 IMG_1286 IMG_1288

Ο φετινός διαγωνισμός έχει θέμα: «Χριστουγεννιάτικα αγγελάκια»

IMG_1226  IMG_1290IMG_E1311

Ο διαγωνισμός απευθύνεται σε παιδιά ηλικίας 6-12 ετών. Η κάρτα που θα διακριθεί στο διαγωνισμό θα ταξιδέψει με τη σφραγίδα της πρεσβείας, είτε ταχυδρομικά είτε ως e-card, σε πολλούς παραλήπτες για να μεταφέρει τις πιο όμορφες ευχές της χρονιάς. Επιπλέον ο νικητής θα ταξιδέψει για 5 ημέρες κατά τη διάρκεια των γιορτών στο μαγευτικό Βερολίνο.

IMG_1310 IMG_1309 IMG_1305 IMG_1304

Πώς θα πάρετε μέρος

1) Το θέμα του διαγωνισμού είναι «Χριστουγεννιάτικα αγγελάκια». Το έργο θα πρέπει να σχεδιαστεί σε χαρτί μεγέθους Α4. Δεν πρέπει όμως να περιλαμβάνει γράμματα ή άλλα στοιχεία (π.χ. ονόματα, ­ευχές, λέξεις).

2) Η επιλογή των υλικών ή της ­τεχνοτροπίας (ζωγραφιά, κολάζ κ.λπ.) είναι ελεύθερη.

3) Θα πρέπει να στείλετε το έργο­ σας (σε σκαναρισμένη μορφή ή φωτογραφία) στην ηλεκτρονική διεύθυνση pr.100.athen@gmail.com μέχρι την Παρασκευή 1/12/2017 και ώρα 3 μ.μ. Στην υποβολή του έργου θα πρέπει να συμπεριλαμβάνεται ονοματεπώνυμο, ηλικία, διεύθυνση, τηλέφωνο και e-mail γονέα/κηδεμόνα. Ισχύει μία συμμετοχή ανά διαγωνιζόμενο.

IMG_1291 IMG_1295

Οι νικητές και τα βραβεία

Οι νικητές θα ειδοποιηθούν­ τηλεφωνικά την Τετάρτη 6/12/2017. Στη συνέχεια τα ονόματά τους θα αναρτηθούν στην ιστοσελίδα www.athen.diplo.de και στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης της πρεσβείας καθώς και στις ιστοσελίδες  www.athinoramatravel.gr και www.athinorama.gr.
1ο βραβείο: Ένα 5ήμερο ταξίδι από τις 23 έως τις 27 Δεκεμβρίου 2017 του/της νικητή/τριας με τον γονέα ή κηδεμόνα του/της στο Βερολίνο. Περιλαμβάνονται αεροπορικά εισιτήρια οικονομικής θέσης Αθήνα- Βερολίνο μετ? επιστροφής, διαμονή σε ξενοδοχείο 4* με πρωινό στο Βερολίνο για 4 διανυκτερεύσεις, εκδρομή στο Πότσνταμ.
2ο-6ο βραβεία: Δωροεπιταγές αξίας ? 20 από το βιβλιοπωλείο Notos Plus στην Αθήνα. Ισχύουν για αγορές από το κατάστημα ή το e-shop μέχρι τις 31/12/2017.
7ο-9ο βραβεία Σετ ζωγραφικής.
10ο-13ο βραβεία Χριστουγεν­νιάτικα αγγελάκια.

Το σχολικό χωνί (Schult?te)

Οι μαθητές της πέμπτης τάξης (Ε?1 και Ε?2) ζωντάνεψαν στον χώρο τού Σχολείου μας ένα παραδοσιακό γερμανικό σχολικό έθιμο.Το γερμανικό δημοτικό σχολείο (Grundschule) ανοίγει κάθε χρόνο τις πόρτες του στα «πρωτάκια» που συνοδεύονται από τους γονείς τους και κρατούν στα χέρια την περίφημη Schult?te (σχολικό χωνί) ή και Zuckert?te (χωνί ζαχαρωτών).

IMG_1142

IMG_1140

Πρόκειται για ένα χωνί από χαρτόνι, το οποίο οι γονείς, οι παππούδες ή και η νονά έχουν γεμίσει με γλυκίσματα και σχολικά είδη, ώστε η πρώτη μέρα στο σχολείο να έρθει πιο γλυκά και ανώδυνα.

IMG_1172IMG_E1312  IMG_1141 Έτσι οι μαθητές της Ε΄ τάξης ενημερώθηκαν μέσου πληροφορικού και φωτογραφικού υλικού για αυτό το έθιμο και με αφορμή την πρώτη επαφή τους με τη γερμανική γλώσσα, κατασκεύασαν μαζί με την δασκάλα τους κ. Γκιτέρσου το σχολικό χωνί μέσα στην τάξη και φωτογραφήθηκαν όλοι μαζί. IMG_E1299 Μ? αυτόν τον τρόπο γνώρισαν  καλύτερα αυτό το γερμανικό σχολικό έθιμο που μετρά πάνω από 160 χρόνια.

IMG_E1301 (1) IMG_1138

Αφήστε ένα σχόλιο