“Πραγματοποίηση ομιλίας από τη Ψυχολόγο του Νοσοκομείου Τρικάλων Γκοβίνα Γεωργία στο σχολείο μας”

Συνεχίζοντας τις δράσεις ενημέρωσης των μαθητών μας αναφορικά με την αναγνώριση και αντιμετώπιση του ενδοσχολικού εκφοβισμού πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 26/4 ενημερωτική ομιλία στο σχολείο μας σε συνεργασία με τον Τομέα Ψυχικής Υγείας του Νοσοκομείου Τρικάλων, από την ψυχολόγο του Νοσοκομείου κα. Γκοβίνα Γεωργία με θέμα «Σχολικός  Εκφοβισμός  και   Ενδοσχολική  Βία – Μέθοδοι εντοπισμού και αντιμετώπισης» στους μαθητές όλων των τάξεων του σχολείου μας.

Η ομιλία είχε σαν στόχο να ενημερώσει για τις μορφές, τις αιτίες, την αντιμετώπιση και την πρόληψη του σχολικού εκφοβισμού στο σχολικό περιβάλλον. Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να συζητήσουν το θέμα της σχολικής βίας και του εκφοβισμού μέσα από βιωματικές εμπειρίες αλλά και να κατανοήσουν τους τρόπους αντιμετώπισης και εξάλειψης αυτού του φαινομένου. Τέλος, μέσα από το κατάλληλο οπτικοποιημένο υλικό που αξιοποιήθηκε κατά την παρουσίαση αλλά και τη γόνιμη συζήτηση που ακολούθησε, επιτεύχθηκε η ευαισθητοποίηση των μαθητών πάνω στο εν λόγω θέμα.

Ευχαριστούμε θερμά την ομιλήτρια για την αποδοχή της πρόσκλησης και την παρουσία της στο σχολείο μας!

Αφήστε ένα σχόλιο