“Παρουσίαση για τον Διαδικτυακό Εκφοβισμό από την Υποδιεύθυνση Ασφάλειας Τρικάλων”

Tην Παρασκευή 15/3 οι μαθητές της Δ΄, Ε΄ και Στ’ τάξης του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για τους κινδύνους που ελλοχεύουν στο διαδίκτυο και τους τρόπους ασφαλούς πλοήγησης σ’ αυτό μέσα από μια αναλυτική παρουσίαση.

Εισηγητής της εν λόγω παρουσίασης ήταν ο Αξιωματικός της Υποδιεύθυνσης Ασφαλείας Τρικάλων, κ. Μπαλάφας. Ειδικότερα, μέσω επιλεγμένων βίντεο και μιας ουσιαστικής συζήτησης και αλληλεπίδρασης με τους μαθητές, επισημάνθηκαν οι «παγίδες» του διαδικτύου, στις οποίες εκτίθενται καθημερινά οι νέοι και ιδιαίτερα το φαινόμενο του διαδικτυακού εκφοβισμού, που έχει λάβει τεράστιες διαστάσεις λόγω της υπερβολικής και αλόγιστης χρήσης των μέσων κοινωνικής δικτύωσης από τους μαθητές. Στόχος της ενημέρωσης, η ευαισθητοποίηση των μαθητών σε θέματα ασφαλούς πλοήγησης, η ορθή χρήση των κοινωνικών δικτύων, η προστασία των προσωπικών τους δεδομένων και η πρόληψη περιστατικών απάτης και διαδικτυακού εκφοβισμού.

Η παρουσίαση διήρκησε μία ώρα, ενώ έπειτα οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να λύσουν τις απορίες τους.

Αφήστε ένα σχόλιο