“Σπάω τη σιωπή, σπάζοντας μπαλόνια – Δράση κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού”

Με αφορμή την 6η Μαρτίου Πανελλήνια ημέρα Σχολικής Βίας και Εκφοβισμού,  η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Τρικάλων σε συνεργασία με το Δίκτυο Σχολείων Σχολικής Διαμεσολάβησης του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων και υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού, συνδιοργανώσε εκδηλώσεις για την ευαισθητοποίηση του μαθητικού, αλλά και του γενικού πληθυσμού, απέναντι σε φαινόμενα ενδοσχολικής βίας και εκφοβισμού.

Έτσι τα παιδιά του Ε2΄ με τη συνοδεία του δασκάλου τους Δημητρίου Παναγιώτη την Τετάρτη 6/3, έχοντας ήδη πραγματοποιήσει ανάλογες δράσεις ευαισθητοποίησης πάνω σε θέματα σχολικής βίας ετοίμασαν ένα μικρό θεατρικό δρώμενο κατά του σχολικού εκφοβισμού, δημιούργησαν κατασκευές απεικόνισης των συναισθημάτων και έμαθαν τραγούδια που υμνούν τη φιλία, λαμβάνοντας μέρος και αυτοί στην  εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε  στην πλατεία Ρήγα Φεραίου

Μαθητές και μαθήτριες, ενώνοντας τις φωνές τους, κρατώντας πανό με συνθήματα κατά της σχολικής βίας και δρώντας συμβολικά, «έσπασαν» μπαλόνια στις 11:00 π.μ. ταυτόχρονα φωνάζοντας ένα κοινό σύνθημα. Τέλος, άξιο αναφοράς είναι ότι η εκδήλωση αυτή πραγματοποιήθηκε και σε άλλες πόλεις όλης της χώρας την ίδια ώρα, δημιουργώντας έτσι μια αλυσίδα ενημέρωσης και συνεργασίας απέναντι στην καταπολέμηση της εκδήλωσης φαινομένων βίας και εκφοβισμού.

Αφήστε ένα σχόλιο