“Χελιδονίσματα από τους μαθητές της Β’ τάξης”

Τα “χελιδονίσματα” είναι δημοτικά τραγούδια (άσματα αγερμού ή αγύρτικα άσματα) που αναφέρονται στον ερχομό της χελιδόνας, την οποία ταυτίζουν με τον ερχομό της άνοιξης και συνδέονται με την παραγωγή, τη γονιμότητα, το άνθισμα των λουλουδιών και τη βλάστηση. Τον Μάρτη τα παιδιά έφτιαχναν ένα ξύλινο ομοίωμα χελιδόνας, το οποίο στόλιζαν με ζουμπούλια. Κρατούσαν επίσης ένα καλάθι γεμάτο με φύλλα κισσού, σημάδι βλάστησης και γονιμότητας. Έπειτα, το γύριζαν από σπίτι σε σπίτι σ’ όλο το χωριό τραγουδώντας τραγούδια για τον ερχομό των χελιδονιών. Οι νοικοκυρές, που τα υποδεχόταν με χαρά, τ΄ ανταμείβανε δίνοντας τους λεφτά, αυγά, καρύδια, λάδι κι άλλα καλούδια και έπαιρναν κι αυτές φύλλα κισσού απ’ το καλάθι των παιδιών, για να τα βάλουν στη φωλιά της κλώσας τους για γούρι. Τα λεφτά καθώς και τα προϊόντα αυτά τα αφιέρωναν τα παιδιά στην εκκλησία. Είναι σημαντικό ότι το έθιμο αυτό επιβιώνει από τους αρχαίους Έλληνες και σε άλλα μέρη της πατρίδας μας όπως στη Μακεδονία, Θράκη, Δωδεκάνησα. Πρόκειται για τα λεγόμενα «χελιδονίσματα», τα ανοιξιάτικα κάλαντα. Τα δημοτικά αυτά τραγούδια μετατράπηκαν σε παιδικά λαϊκά τραγούδια, τα οποία τραγουδιούνται ακόμα και σήμερα.

Έτσι, με την πρώτη μέρα της άνοιξης και αφού τα παιδιά της Β΄’ τάξης είχαν μάθει με τη βοήθεια της Μουσικού του σχολείου μας Παπαδοπούλου Γλυκερίας και τη συνοδεία της δασκάλας τους Γκισλή Εύης τα κάλαντα της άνοιξης, τα τραγούδησαν από τμήμα σε τμήμα, μεταδίδοντας το μήνυμα της άνοιξης και γεμίζοντας το σχολείο μας με ανοιξιάτικες εικόνες.

Αφήστε ένα σχόλιο